we are literally the #campThatwins

THERE'S NO COMPARISON TO THE NATIONAL DEBATE FORUM – AND THAT’S WHY THESE STUDENTS DON’T JUST CHOOSE OUR CAMP ONCE IN THEIR CAREERS, BUT KEEP COMING BACK. THE #CAMPTHATWINS IS MORE THAN JUST A MOTTO AT SUMMIT DEBATE.  

At Summit Debate, we want you to know that our product is something that gets results.  Beside every name you will also find the year that the students attended our institute.  We do this to show you that not only do the results come for the students after camp, but they continue throughout the season.  Our results have been proven to motivate our students for an amazing return ratio. 

WHEN YOU #REACHFORTHESUMMIT WITH US IN THE SUMMER, SUCCESS FOLLOWS YOU ALL YEAR LONG

If you find a mistake on our list, please message us on Facebook (@summitdebate) or email us at jeff@summitdebate.com and we will fix within 24 hours.

KENTUCKY

September 7-8, 2019

Fact Facts

  • NDF Alumni have now won this tournament three straight years!

  • 69% of teams in elimination debates have attended the National Debate Forum

  • 18 different labs from NDF Boston, NDF Des Moines and NDF San Jose cleared at Kentucky!

Champion - Nueva School, CA — Pranav Ram (2019) & Noah Tavares (2019)
Runner Up - Fairmont Prep, CA — Martand Bhagavatula (2019) & Numair Razzak (2018, 2019)
Semifinalist - Fairmont Prep, CA — Ryan Gumlia (2019)
Semifinalist - Westridge, CA — Hattie Bilson (2018, 2019) & Ruby Marsh (2018, 2019)
Quarterfinalist - Dalton School, NY — JJ Yu (2017, 2018, 2019) & Zara Chapple (2018, 2019)
Quarterfinalist - Hunter College, NY — Inko Bovenzi (2019)
Quarterfinalist - Blake School, MN — Jack Johnson (2018, 2019) & Morgan Swigert (2018, 2019)
Quarterfinalist - Oakton, VA — Nathaniel Yoon (2018, 2019) & Lawrence Zhu (2018)
Octofinalist - Quarry Lane, CA — Anik Sen (2018) & Aarushi Jain (2019)
Octofinalist - North Broward Prep, FL — Tyler Katz (2018, 2019) & Drew Peterson (2018, 2019)
Octofinalist - University School, OH — Sukhm Kang (2019) & Sai Karnati (2019)
Octofinalist - Winston Churchill, MD — Navin Durbhakula (2018)
Octofinalist - Walt Whitman, MD — Chris Sylvester (2018, 2019) & Vishnu Dandi (2018, 2019)
Octofinalist - Ravenwood, TN — Ashwin Balaje (2018, 2019) & Rohan Jaisinghani (2018, 2019)
Octofinalist - Fairmont Prep, CA — Matthew Ong (2018, 2019)
Double Octofinalist - Fairmont Prep, CA — Sophia Jansen (2018, 2019) & Jennifer Cresap (2018, 2019)
Double Octofinalist - Marist School, GA — Sophie Verska (2018, 2019) & Will Sjostrom (2018, 2019)
Double Octofinalist - DuPont Manual, KY — Sarvesh Babu (2019) & Naren Chittem (2019)
Double Octofinalist - Poly Prep, NY — Claudia LeDuc (2019) & Abigail Meyer (2019)
Double Octofinalist - Richard Montgomery, MD — Carina Guo (2019) & Jennifer Lin (2018, 2019)
Double Octofinalist - Thomas Wootton, MD — Kevin Zeng (2019)
Triple Octofinalist - Wayland, MA — Sam Goldstone (2019) & Aiden Zhang (2019)
Triple Octofinalist - Lakeville North, MN — Andrew Hentges (2019) & Roman Sciamanda (2019)
Triple Octofinalist - Fairmont Prep, CA — Harishri Savdharia (2019) & Hitakshi Savdharia (2019)
Triple Octofinalist - Marist School, GA — Maggie Nahas (2018, 2019)
Triple Octofinalist - Cranbrook Kingswood, MI — Lindsiann Shi (2019) & Harry Ren (2019)
Triple Octofinalist - Nueva School, CA — Irene Madejski (2017, 2019) & Anjali Ramanthan (2017, 2019)
Triple Octofinalist - Dublin Jerome, OH — Kunal Borde (2018) & Sujan Rachuri (2018)
Triple Octofinalist - Blake School, MN — Ale Perri (2018, 2019) & Ava Olson (2018, 2019)
Triple Octofinalist - Richard Montgomery, MD — Michelle Zhao (2019) & Jason Hu (2019)
Triple Octofinalist - Mountain Brook, AL — Caroline Allen (2019) & Jane Grey Battle (2018, 2019)
Triple Octofinalist - Hamilton, AZ — Orli Sanyal (2019) & Medha Tambe (2019)
Triple Octofinalist - Sequoyah, GA — Patrick McKenzie (2018, 2019) & Andrew Doerr (2018, 2019)
Triple Octofinalist - Charlotte Latin, NC — Zoe Spicer (2019)
Triple Octofinalist - Acton Boxborough, MA — Akash Choudhury (2019) & Rachel Lu (2019)
Triple Octofinalist - Canyon Crest, CA — Syon Mansur (2019) & Iain Law (2019)
Triple Octofinalist - Blake School, MN — Grace Homan (2019)

Junior Varsity Shoutouts

Quarterfinalist - Richard Montgomery, MD — Emily Wu (2019) & Junzhi Xie (2019)
Octofinalist -
Marist School, GA — Ian Chung (2019)


GRAPEVINE

September 6-7, 2019

Fact Facts

  • NDF Alumni have now had a team in finals for FOUR consecutive years and have closed out the final round now two straight years!

  • 72% of teams in elimination debates have attended the National Debate Forum

Co-Champion - Plano West Senior, TX — Renee Li (2019)
Co-Champion - St. Mary’s Hall, TX — Rylan Schendel (2019) & Nicholas Trujillo (2019)
Semifinalist - Plano West Senior, TX — Donovan Spall (2018) & Yizhen Zhu (2018)
Semifinalist - St. Johns, TX — Asher Moll (2018, 2019) & Pranav Konduri (2018, 2019)
Quarterfinalist - Strake Jesuit, TX — Cooper Carlile (2018, 2019) & Santiago Weiland (2018, 2019)
Quarterfinalist - Plano West Senior, TX — Edison Huang (2018) & Daniel Liang (2017, 2018)
Quarterfinalist - Westlake, TX — Miles Dintzner (2018, 2019) & Jason Luo (2019)
Quarterfinalist - Cinco Ranch, TX — Aatreya Tewary (2018, 2019) & Anuraag Routray (2018, 2019)
Octofinalist - Strake Jesuit, TX — Ali Jalal (2019) & Ishan Dubey (2019)
Octofinalist - Plano West Senior, TX — Nihar Annam (2017, 2018) & Brandon Wang (2017, 2018)
Octofinalist - Valley International Prep, CA — Gabe Grodan (2019)
Octofinalist - Westlake, TX — Preston Hess (2019) & Xuechin Yin (2019)
Octofinalist - Elkins, TX — Nibhan Akbar (2019)
Octofinalist - Clements, TX — Nilay Gandhi (2018) & Saahil Kalvakuntla (2019)
Double Octofinalist - Strake Jesuit, TX — Beck Hassen (2018, 2019) & Andrew Thampoe (2019)
Double Octofinalist - Duchesne Academy, TX — Avnika Dubey (2019) & Danielle Linbeck (2019)
Double Octofinalist - Plano West Senior, TX — Alyssa Nie (2019) & Angela Yi (2019)
Double Octofinalist - Houston Memorial, TX — Seth Goodwin (2019)
Double Octofinalist - College Preparatory School, CA — Abhi Gupta (2018)
Double Octofinalist - St. Mary’s Hall, TX — Trey Plante (2019) & Sam Hernandez (2019)
Double Octofinalist - Colleyville Heritage, TX — Colin Wei (2018, 2019) & Daniel Li (2018, 2019)
Double Octofinalist - St. Johns, TX — Robert Garza (2018) & Matthew Yekell (2018)
Double Octofinalist - Elkins, TX — Rahman Hasib (2019)


YALE

September 13-15, 2019

Fact Facts

  • This year marks the FOURTH consecutive year that an NDF alumni has won this tournament and the second consecutive year that we’ve closed out.

  • This is the first tournament this season we’ve won the JV and Varsity division at a national invitational.

  • With almost 80 students in the elimination rounds, our alumni made up around 60% of the total number of students with winning records!

Champion - Campbell Hall, CA — Francesca Lupi (2018, 2019) & Avalon Delasandro (2018, 2019)
Runner Up - Hunter College, NY — Inko Bovenzi (2019)
Semifinalist - Ridge, NJ — Aadhavaarasan Raviarasan (2018) & Aman Singh (2019)
Semifinalist - Los Altos, NM — Jiayan Luo (2018)
Quarterfinalist -
Walt Whitman, MD — Ben Baisinger-Rosen (2018, 2019) & Kushan Weerakoon (2018)
Quarterfinalist
- Acton Boxborough, MA — Ethan Handel (2019) & Kam Narra (2019)
Quarterfinalist - Edina, MN — Ryan Zhu (2018, 2019) & Arjun Maheshwari (2018, 2019)
Quarterfinalist - Richard Montgomery, MD — Michelle Zhao (2019) & Jason Hu (2019)
Octofinalist -
Thomas Wootton, MD — Kevin Zeng (2019)
Octofinalist - Oakton, VA — Nathaniel Yoon (2018, 2019) & Lawrence Zhu (2018)
Octofinalist - Stuyvesant, NY — Alex Annenberg (2017, 2018)
Octofinalist - La Salle, CA — Madison Cahill (2018) & Rhyen Hunt (2018)
Octofinalist - North Broward Prep, FL — Tyler Katz (2018, 2019) & Drew Peterson (2018, 2019)
Double Octofinalist
- Lake Highland Prep, FL — Max Steiner (2016, 2017, 2018) & Sid Pinnamaneni (2017, 2018)
Double Octofinalist - Summit, NJ — Jeremiah Cohn (2019)
Double Octofinalist - Richard Montgomery, MD — Carina Guo (2019) & Jennifer Lin (2018, 2019)
Double Octofinalist - Saratoga, CA — Ashwin Ramakrishna (2017)
Double Octofinalist - Acton Boxborough, MA — Joshua Lee (2017, 2018) & Lee Morgan (2018, 2019)
Double Octofinalist - Wayland, MA — Sam Goldstone (2019) & Aiden Zhang (2019)
Double Octofinalist - Durham Academy, NC — Adriana Kim (2018, 2019)
Double Octofinalist - Newton South, MA — Will Chasse (2018, 2019)
Double Octofinalist - Horace Mann, NY — Owen Karpf (2018) & Benjamin Lee (2017, 2018)
Double Octofinalist - Basis Scottsdale, AZ — Mitchel Wang (2019) & Karsen Wahal (2019)
Double Octofinalist - Dalton School, NY — JJ Yu (2017, 2018, 2019) & Zara Chapple (2018, 2019)
Triple Octofinalist -
Unionville, PA — Manav Gundecha (2018)
Triple Octofinalist
- Lake Highland Prep, FL — Elizabeth Kim (2016, 2017, 2018, 2019) & Abhi Patel (2019)
Triple Octofinalist - Montgomery Blair, MD — Lawrence Tang (2019)
Triple Octofinalist - Corona del Sol, AZ — Siri Pattipati (2019) & Sreya Pattipati (2018)
Triple Octofinalist - Campbell Hall, CA — Riley Friedenberg (2018, 2019) & Nathan Lee (2019)
Triple Octofinalist - Durham Academy, NC — Mac Hays (2019)
Triple Octofinalist - Montgomery Blair, MD — Alex Jiang (2019) & Eli Qian (2019)
Triple Octofinalist - Trinity Prep, FL — Alexis Huang (2018) & Katie Rohrbaugh (2018)
Triple Octofinalist - Winston Churchill, MD — Navin Durbhakula (2018)
Triple Octofinalist - St. Johns, TX — Asher Moll (2018, 2019) & Pranav Konduri (2018, 2019)
Triple Octofinalist - Stuyvesant, NY — Camilla Green (2017, 2018, 2019) & Christopher Cho (2019)
Triple Octofinalist - NSU University School, FL — Ari Arias (2019) & Daniel Gutkin (2019)
Triple Octofinalist - St. Mary’s Hall, TX — Victoria Newman-Menendez (2019)
Triple Octofinalist - Bostin Latin, MA — Nadine Han (2018)
Triple Octofinalist - Stuyvesant, NY — Jeremy Lee (2017, 2018)
Triple Octofinalist - C. Leon King, FL — Khegan Meyers (2019) & Harsh Bagdy (2019)
Triple Octofinalist - Cinco Ranch, TX — Aatreya Tewary (2018, 2019) & Anuraag Routray (2018, 2019)
Triple Octofinalist - Montville Township, NJ — Dilan Luhana (2018, 2019) & Veeank Maniar (2018, 2019)
Triple Octofinalist - Charles Flanagan, FL — Manuel De Leon (2019) & Michael Gold (2019)
Triple Octofinalist - Charlotte Latin, NC — Zoe Spicer (2019)
Triple Octofinalist - Brophy Prep, AZ — Eshan Kalra (2018, 2019)
Triple Octofinalist - Hackley School, NY — Ben Kirsch (2018, 2019) & Zach Yusuf (2019)

Junior Varsity Shoutouts

Champion - Acton Boxborough, MA — Anika Akali (2019) & Ashley Dawn (2019)
Runner Up - Winston Churchill, MD — Bobby Diaz (2019) & Allison Moon (2019)
Semifinalist -
Dwight Englewood, NJ — Sean Lee (2019)
Semifinalist - Boston Latin, MA — Maya Nelson (2019) & Michelle Zhang (2019)
Octofinalist - St. Mary’s Hall, TX — Andres Trujillo (2019) & Nicholas Campos (2019)
Octofinalist - Richard Montgomery, MD — Emily Wu (2019) & Junzhi Xie (2019)
Double Octofinalist - Acton Boxborough, MA — Yash Kumar (2019) & Ram Ariga (2019)
Double Octofinalist - Regis, NY — Alex O'Donnell (2019)
Double Octofinalist - Acton Boxborough, MA — Arman Tendulkar (2019) & Erin Cunningham (2019)