Monday, july 22nd

This page was last updated on 7-22-2019 at 8:22am

Our online calendar always serves as the most up to date schedule - please always refer to the rooms that are listed on this page. If you need help and need to contact the Summit Debate Office - you can call 954-593-2974.

Need help finding a building? Click the hyperlink on each room number and Google Maps should open on your device.


9:00am to 10:15am

lab

apex labs

BWW Lab Room: Walker 520
FMJ Lab Room: Bill Bordy
MMF Lab Room: Walker 519

summit labs

AKS Lab Room: Paramount 515
CAC Lab Room: PR 2nd Floor Quiet Lounge
CCG Lab Room: UBank 202
FMK Lab Room: UBank M03
MZK Lab Room: Walker 523
PSC Lab Room: PR MPR
SDS Lab Room: Paramount 517
SJS Lab Room: Walker 522
VGH Lab Room: Paramount 504

Forum labs

MCW Lab Room: Walker 527
HKM Lab Room: PR Beard
MBN Lab Room: Walker 524
MCP Lab Room: Tufte 1014
MPK Lab Room: Tufte 914
ODL Lab Room: Ansin 605
PBD Lab Room: Walker 528
PSF Lab Room: UBank 201
SCM Lab Room: Ansin 208
SKS Lab Room: Ansin 207
YEJ Lab Room: Ansin 205

Symposium labs

CCW Lab Room: PR 117
HWC Lab Room: PR 118


10:30am to 11:30am

seminar # 3

download seminar groups here

Building Middle School Debate, Part 1: How to Start a Middle School Program — 25 spots
Instructor: Liz Wood-Weas
Room:
UBank M03

Building a Successful Partnership, Part 1: Partner Synergy inside the Debate Sphere — 30 spots
Instructor: Oliver Niu & Joseph Dowdall
Room:
UBank 201

Cross Examination, Part 1: Rethinking Cross Examination as an Art — 35 spots
Instructor: Jeffrey Miller
Room:
Tufte 914

Debate As a Spectator, Part 1: Demo Debate Featuring Four Individuals of Color — 100 spots
Instructors: Noah Mengisteab, Chad Meadows, Neo Curry, Nyla Crayton and Christian Vasquez
Room:
Bill Bordy

Debate As Film Study, Part 1: How to Watch Debate Rounds Online — 40 spots
Instructor: Bryce Piotrowski
Room:
PR Beard

Prep Management, Part 1: How to Prepare for a Tournament — 39 spots
Instructor: Nilesh Chander
Room:
Tufte 1014

Stock Argumentation, Part 1: Stock vs Squirrelly Argumentation — 45 spots
Instructor: James Chen
Room:
Paramount 517

Theory – Not The Debate Type, Part 1: Introduction to Economic Theories — 46 spots
Instructor: Nathan Witkin
Room:
Walker 522

Education Topic Analysis, Part 1: Teacher Tenure – Debating a Hot Topic In Front of Teachers — 35 spots
Instructors: Kip McKee & Nate Conoly
Room:
Ansin 605

Greater Middle East Topic Analysis, Part 1: Afghanistan Peace Process – What’s Happening — 30 spots
Instructor: Cale McCrary & Megan Munce
Room:
Paramount 504

Latin America Topic Analysis, Part 1: External Actors Influence on Region – A Cost Benefit Analysis — 50 spots
Instructor: Ellie Konfrst & Sophia Gustafson
Room:
PR MPR

Sustainable Development Topic Analysis, Part 1: Nuclear Power – Paving the Way for the Future? — 30 spots
Instructors: Danny Siegel & Sara Catherine Cook
Room:
Paramount 515


11:30am to 1:00pm

Lunch at emerson dining center


1:00pm to 3:00pm

practice debate


3:15pm to 5:30pm

lab

apex labs

BWW Lab Room: Walker 520
FMJ Lab Room: Bill Bordy
MMF Lab Room: Walker 519

summit labs

AKS Lab Room: Paramount 515
CAC Lab Room: PR 2nd Floor Quiet Lounge
CCG Lab Room: UBank 202
FMK Lab Room: UBank M03
MZK Lab Room: Walker 522
PSC Lab Room: PR MPR
SDS Lab Room: Paramount 517
SJS Lab Room: Walker 523
VGH Lab Room: Paramount 504

Forum labs

MCW Lab Room: Walker 527
HKM Lab Room: PR Beard
MBN Lab Room: Walker 231
MCP Lab Room: Tufte 1014
MPK Lab Room: Tufte 914
ODL Lab Room: Ansin 605
PBD Lab Room: Walker 528
PSF Lab Room: UBank 201
SCM Lab Room: Ansin 208
SKS Lab Room: Ansin 207
YEJ Lab Room: Ansin 205

Symposium labs

CCW Lab Room: PR 117
HWC Lab Room: PR 118


5:30pm to 7:00pm

DINNER at emerson dining center


7:00pm to 9:00pm

practice debate