sunday, july 21st

This page was last updated on 7-20-2019 at 9:51pm

Our online calendar always serves as the most up to date schedule - please always refer to the rooms that are listed on this page. If you need help and need to contact the Summit Debate Office - you can call 954-593-2974.

Need help finding a building? Click the hyperlink on each room number and Google Maps should open on your device.


9:00am to 10:15am

lab

apex labs

BWW Lab Room: Walker 417
FMJ Lab Room: Ansin 502
MMF Lab Room: Walker 210

summit labs

AKS Lab Room: Paramount 515
CAC Lab Room: PR 2nd Fl Quiet Lounge
CCG Lab Room: Bill Bordy
FMK Lab Room: Paramount 504
MZK Lab Room: Walker 522
PSC Lab Room: UBank 202
SDS Lab Room: UBank 201
SJS Lab Room: Paramount 517
VGH Lab Room: Ansin 604

Forum labs

MCW Lab Room: Ansin 204
HKM Lab Room: Ansin 203
MBN Lab Room: PR Beard
MCP Lab Room: Tufte 1014
MPK Lab Room: PR MPR
ODL Lab Room: Ansin 605
PBD Lab Room: Ansin 201
PSF Lab Room: UBank M03
SCM Lab Room: Ansin 208
SKS Lab Room: Ansin 207
YEJ Lab Room: Ansin 205

Symposium labs

CCW Lab Room: PR 117
HWC Lab Room: PR 118


10:30am to 11:30am

lecture

apex labs

BWW | FMJ | MMF
Theory
Christian Vasquez & David Kinane
Room:
PR MPR

Summit labs

AKS | CAC | FMK | MZK | SDS
Introduction to Progressive Argumentation
Chad Meadows & Erik Perez
Room:
Bill Bordy


CCG | PSC | SJS | VGH
Introduction to Progressive Argumentation
Kegan Ferguson & Drew Young
Room:
Walker 210

forum labs

MCW | MBN | PBD
Answering Progressive Arguments
Cara Day & Joseph Dowdall
Room:
Walker 522

HKM | MCP | PSF
Answering Progressive Arguments
Ashley Murphy
Room:
Walker 417

MPK | ODL | SCM
Answering Progressive Arguments
Greg Stevens & Gaurav Asthana
Room:
Ansin 502

SKS | YEJ
Answering Progressive Arguments
Dave Huston & David Parau
Room:
Ansin 203

symposium labs

Office Hours Sign Up Here

Kelly Zheng - PR 7th Floor Lounge
Steve Clemmons - PR 117
Mariah Cady - PR 9th Floor Lounge
Gavin Serr - PR 11th Floor Lounge
Ryan Moore - PR 13th Floor Lounge
Matthew Feng - Ansin 202
Elisa McCartin - PR 118
Kate Selig - Ansin 201
Alyson Brusie - UBank 201
Ellie Konfrst - UBank M03
Ilana Cuello-Wolffe - UBank 202


11:30am to 1:00pm

Lunch at emerson dining center


1:00PM TO 3:15PM

lab

apex labs

BWW Lab Room: Walker 417
FMJ Lab Room: Ansin 502
MMF Lab Room: Walker 210

summit labs

AKS Lab Room: Paramount 515
CAC Lab Room: PR 2nd Fl Quiet Lounge
CCG Lab Room: Bill Bordy
FMK Lab Room: Paramount 504
MZK Lab Room: Walker 522
PSC Lab Room: UBank 202
SDS Lab Room: UBank 201
SJS Lab Room: Paramount 517
VGH Lab Room: Ansin 604

Forum labs

MCW Lab Room: Ansin 204
HKM Lab Room: Ansin 203
MBN Lab Room: PR Beard
MCP Lab Room: Tufte 1014
MPK Lab Room: PR MPR
ODL Lab Room: Ansin 605
PBD Lab Room: Ansin 201
PSF Lab Room: UBank M03
SCM Lab Room: Ansin 208
SKS Lab Room: Ansin 207
YEJ Lab Room: Ansin 205

Symposium labs

CCW Lab Room: PR 117
HWC Lab Room: PR 118


3:30pm to 5:30pm

practice debate


5:30pm to 7:00pm

dinner at emerson dining center


7:00pm to 7:45pm

lab | lecture

apex labs

BWW | FMJ | MMF
Kritiks
Shane Stafford & Kegan Ferguson
Room: PR MPR

summit labs

AKS Lab Room: Paramount 515
CAC Lab Room: Ansin 502
CCG Lab Room: Bill Bordy
FMK Lab Room: Paramount 504
MZK Lab Room: Walker 522
PSC Lab Room: UBank 202
SDS Lab Room: UBank 201
SJS Lab Room: Paramount 517
VGH Lab Room: Ansin 604

Forum labs

MCW Lab Room: Ansin 204
HKM Lab Room: Ansin 203
MBN Lab Room: PR Beard
MCP Lab Room: Tufte 1014
MPK Lab Room: PR MPR
ODL Lab Room: Ansin 605
PBD Lab Room: Ansin 201
PSF Lab Room: UBank M03
SCM Lab Room: Ansin 208
SKS Lab Room: Ansin 207
YEJ Lab Room: Ansin 205

Symposium labs

CCW Lab Room: PR 117
HWC Lab Room: PR 118


8:00PM TO 9:00PM

seminar # 2

China – Then & Now, Part 2: The Leadership of Xi Jinping — 46 spots
Instructor: Nick Coburn-Palo
Room:
Walker 522

Debate As a Means To Get Into College, Part 2: How I Used Debate On My College Applications — 35 spots
Instructors: Noah Mengisteab, Cal Hazeldine & James Chen
Room:
Ansin 605

Debate As A Rising Second Year Debater, Part 2: Success Defined For Sophomores — 50 spots
Instructor: Jeffrey Miller
Room:
PR MPR

Debating Without a Coach, Part 2: Developing a Partnership — 30 spots
Instructors: Anika Sridhar & Anshul Joshi
Room:
Paramount 504

Decision 2020, Part 2: The Strategy to beating Trump — 30 spots
Instructors: Mollie Clark & Danny Siegel
Room:
Paramount 515

Focusing on Inclusivity Inside & Outside the Round, Part 2: Running Soft Left Arguments — 45 spots
Instructor: Chad Meadows
Room:
Paramount 517

NSDA Rule Changes – A New Era, Part 2: Paraphrasing in a New Era — 38 spots
Instructors: Dave Huston & Steve Schappaugh
Room:
Tufte 1014

Portable Skills, Part 2: Using PF Skills to Find Success in Extemporaneous Speaking — 25 spots
Instructors: Jacqueline Wei & Kelly Zheng
Room:
Ansin 205

Strategic Research, Part 2: Understanding Causality — 48 spots
Instructor: Eva Motolinia
Room:
Walker 417

Theory – The Debate Type, Part 2: Fairness in Debate: Understanding what Theory is (and what it isn’t) — 35 spots
Instructor: Ashley Murphy
Room:
Walker 210

Africa Topic Analysis, Part 2: Somaliland’s Path Towards Independence — 36 spots
Instructors: Lyndsey Oliver & Drew Young
Room:
Ansin 203

Cybersecurity Topic Analysis, Part 2: Blockchain Technology in Developing the World — 35 spots
Instructors: Ryan Jiang & Aashray Khanna
Room:
PR Beard

Economy Topic Analysis, Part 2: Labor Unions Post Janus Decision —100 spots
Instructors: Gavin Serr & Morgan Pace
Room:
Bill Bordy


9:15pm to 10:00pm

Optional Afterlab office hours

Anika Sridhar - PR Lobby

Cal Hazeldine - PR MPR

Daniel Fernandez - PR 117

Kate Selig - PR 113

Mariah Cady - PR 118

Thomas Gill - PR MPR