Friday, August 2

This page was last updated on 7-19-2019 at 11:45am

Our online calendar always serves as the most up to date schedule - please always refer to the rooms that are listed on this page. If you need help and need to contact the Summit Debate Office - you can call 954-593-2974.

Need help finding a building? Click the hyperlink on each room number and Google Maps should open on your device.


9:00am to 10:15am

lab

Summit Meadows/Gustafson/Scheller Lab: McNeill 106
Summit Siegel/Einhorn/Donowho Lab: McNeill 107
Forum Heimes/Weber/Holmes Lab: Wallace 204
Forum Mengisteab/Wu Lab: McNeill 111
Forum Piotrowski/Brusie/Jackson Lab: Wallace 201
Forum Serr/Cady Lab: Wallace 203


10:30Am to 11:30Am

Lecture

Forum Labs:

Judge Adaptation
Instructors: Toni Heimes & Izzy Wu
Room: Carver 215

Summit Labs:

Judge Adaptation
Instructors: Alyson Brusie & Charlie Jackson
Room: McNeill 111


11:30am to 12:30pm

lunch at pfeiffer dining hall


12:30pm to 2:30pm

Practice Round 4


2:45pm to 4:15pm

Lab

Summit Meadows/Gustafson/Scheller Lab: McNeill 106
Summit Siegel/Einhorn/Donowho Lab: McNeill 107
Forum Heimes/Weber/Holmes Lab: Wallace 204
Forum Mengisteab/Wu Lab: McNeill 111
Forum Piotrowski/Brusie/Jackson Lab: Wallace 201
Forum Serr/Cady Lab: Wallace 203


4:30pm to 5:30pm

Seminar #1

Modern Progressive Politics and Debate - McNeill 106
Instructor: Chad Meadows

How to Prepare for a Tournament - McNeill 111
Instructor: Madelynn Einhorn 

Stock vs. Squirrelly Argumentation - McNeill 107
Instructors: Owen Weber and Julia Holmes

Topic Analysis: Cybersecurity (Offensive Operations & Blockchain Technology) - Wallace 201
Instructor: Alyson Brusie

Topic Analysis: Economy (Universal Basic Income & Collective Bargaining in Labor Unions) - Wallace 203
Instructor: Gavin Serr

Topic Analysis: Latin America (Venezuela & Russian Influence) - Wallace 204
Instructor: Sophia Gustafson


5:30pm to 6:30pm

dinner at pfeiffer dining hall


6:30pm to 8:30pm

Practice Round 5


8:30pm to 9:00pm

re-do Rotations